Menu
Your Cart

Pojemnik grobowy

Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
New
Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
Pojemnik grobowy
490.00 PLN
Ex Tax: 490.00 PLN
  • Stock: In Stock
  • Product Code: C1057

Let your friends know about this product

Pojemnik grobowy z celadonu. Do takich porcelanowych pojemników w starożytnych Chinach wsypywano ziarno, wlewano wino i wstawiano je do grobów. Wysokość pojemnika ok. 19 cm, średnica ok. 12 cm.
Pakowany w ozdobne pudełko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem.

Przedmiot wytworzny i zdobiony ręcznie (północny Fujian, Chiny). Wypalony w specjalnej konstrukcji piecu ziemnym, opalanym węglem drzewnym. Zobacz album zdjęć na facebook.

Celadon, seladon (chin. upr.: 青瓷; chin. trad.: 青瓷; pinyin: qīngcí: porcelana zielonkawa) – typ ceramiki chińskiej, wytwarzanej od IX w. Celem przyświecającym twórcom celadonu było stworzenie imitacji zastrzeżonego dla dworu imperatora nefrytu. Porcelana celadonowa pokryta jest zielonkawym, charakterystycznym szkliwem o barwie od jasno zielonkawej, aż do oliwkowej, wpadającej w brąz. Szczyt rozwoju technik wytwarzania osiągnięto w okresie Południowej Dynastii Song (XII - XIII w.). Celadon wypalany był w piecach ziemnych o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej osiągnięcie temperatury przekraczającej 1300°, opalanych bambusowym węglem drzewnym. Najsłynniejsze wytwórnie celadonu znajdowały się w Longquan, na południu prowincji Zhejiang i sąsiednich rejonach. Celadon z północnego Fujian charakteryzuje się dodatkowym zdobieniem: podszkliwny, delikatny relief wklęsły, najczęściej motywy roślinne, czasmi także zwierzęce. Relief tworzony był wymagającą mistrzostwa techniką kehua (na pół noża).

Our pages save cookies in your browser cache. Find out more on the website Privacy Policy.