Menu
Your Cart

Celadon

Celadon

All prices include VAT


 Chińska ceramika stala się znana na całym świecie w czasach dynastii Tang. Wielowiekowe doskonalenie warsztatu chińskich producentów spowodowalo, że do dziś stanowi ona niedościgły wzorzec.


Jest kilka typów ręcznie wytwarzanej chińskiej porcelany i wiele szkół jej zdobienia. Do najbardziej wykwintnych należy qingci (porcelana zielonkawa), znana w Europie i na świecie jako porcelana celadonowa.
Celadon zaczęto produkować w okresie Pięciu Dynastii (907 - 960), z zamiarem wyprodukowania imitacji kosztownych i zastrzeżonych do używania wyłącznie przez imperatora naczyń nefrytowych. Szczyt rozwoju techniki wytwarzania osiągnięto w czasach południowej dynastii Song (XII - XIII  wiek). Barwa szkliwa: od (najczęściej) jasno zielonej, do ciemno oliwkowej, wpadającej w brąz. Celadon wypalany był i jest w piecach ziemnych o specjalnej konstrukcji umożliwiającej osiągnięcie temperatury przekraczającej 1300°, opalanych bambusowym węglem drzewnym. Najsłynniejsze piece celadonu znajdowaly się w Longquan (poludnie prowincji Zhejiang) i sąsiednich rejonach. Celadon z północnego Fujian charakteryzuje się dodatkowym zdobieniem: podszkliwny, delikatny relief wklęsły, najczęściej motywy roślinne. Relief tworzony jest starożytną, wymagającą mistrzostwa techniką kehua (na pół noża).

Sprowadzona przez nas chińska porcelana produkowana jest w jednym z najsłynniejszych pieców północnego Fujian, przez rodzinę zajmującą się tym od okolo 750 lat. Każdy przedmiot to niepowtarzalne dzielo sztuki, ręcznie toczone i zdobione. Może być ozdobą każdej kolekcji porcelany. Produkowany z tych samych materiałów i w taki sam sposób jak przed wiekami. Sa to naczynia, używane od kilkuset do nawet 1000 lat temu w centralnych Chinach. Widząc je, rozumiemy zachwyt 17-wiecznych paryskich miłośników sztuki, którzy wprowadzili modę na celadon w całej Europie.
Jesteśmy wyłącznym importerem tej porcelany w Europie.


Pakowana w klasyczne chińskie "pudełko prezentowe" - oklejone z zewnątrz i wyścielone wewnątrz jedwabiem lub wykonane z bambusa, wyściełane jedwabiem.

Censer Censer
New
Klasyczna kadzielnica, porcelana, celadon. Wysokość pojemnika ok. 11 cm, średnica ok. 11 cm. Pakowana w ozdobne pudelko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. Przedmiot wytworzny i zdobiony ręcznie (północny Fujian, Chiny). Wypalony w specjalnej konstrukcji piecu..
320.00 PLN
Ex Tax:320.00 PLN
Censer Censer
New Out Of Stock
Kadzielnica z ażurowym wieczkiem, porcelana celadonowa. Wysokość pojemnika ok. 10 cm, średnica ok. 8 cm. Pakowana w ozdobne pudełko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. Przedmiot wytworzny i zdobiony ręcznie (północny Fujian, Chiny). Wypalony w specjalnej konstru..
270.00 PLN
Ex Tax:270.00 PLN
Czajnik z uchwytem "chiński smok", z porcelany celadonowej. Wysokość czajnika ok. 15 cm, średnica ok. 13 cm. Pakowany w ozdobne pudełko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. Przedmiot wytworzny i zdobiony ręcznie (północny Fujian, Chiny). Wypalony w specjalnej kons..
510.00 PLN
Ex Tax:510.00 PLN
Pojemnik grobowy z celadonu. Do takich pojemników w starożytnych Chinach wsypywano ziarno, wlewano wino i wstawiano je do grobów. Wysokość pojemnika ok. 23 cm, średnica ok. 12 cm. Pakowany w ozdobne pudelko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. Przedmiot wytwor..
690.00 PLN
Ex Tax:690.00 PLN
Pojemnik grobowy Pojemnik grobowy
New
Pojemnik grobowy z celadonu. Do takich porcelanowych pojemników w starożytnych Chinach wsypywano ziarno, wlewano wino i wstawiano je do grobów. Wysokość pojemnika ok. 19 cm, średnica ok. 12 cm. Pakowany w ozdobne pudełko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. ..
490.00 PLN
Ex Tax:490.00 PLN
Wazon celadonowy, wysokość ok. 21 cm, średnica ok. 12 cm. Pakowany w ozdobne pudełko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. Przedmiot wytworzny i zdobiony ręcznie (północny Fujian, Chiny). Wypalony w specjalnej konstrukcji piecu ziemnym, opalanym węglem drzewnym..
620.00 PLN
Ex Tax:620.00 PLN
Dzban na wino, wczesna porcelana, celadon. Wysokość dzbana ok. 33 cm, średnica ok. 16 cm. Pakowany w ozdobne pudełko prezentowe, oklejone z zewnątrz i wyścielane w środku jedwabiem. Przedmiot wytworzny i zdobiony ręcznie (północny Fujian, Chiny). Wypalony w specjalnej konstrukcji piecu ziemny..
1,260.00 PLN
Ex Tax:1,260.00 PLN
Showing 1 to 7 of 7 (1 Pages)
Our pages save cookies in your browser cache. Find out more on the website Privacy Policy.